Inspiratorium: Jak doPIESIć miasto? – standardy piesze w Krakowie i Lublinie

cover_piesi3

Inspiratorium: Jak doPIESIć miasto? – standardy piesze w Krakowie i Lublinie

Zapraszamy na spotkanie na temat pieszych standardów w Centrum Obywatelskim 14 grudnia w godzinach 18.00-20.30.

W Krakowie coraz więcej mówi się o prawach pieszych, przez Prądnik Biały przeszła 1 wózkowa masa krytyczna, nielegalne miejsca parkingowe wyznaczone, a potem usuwane na Pogórzu wzbudzają ogromne emocje.
Czy Kraków potrzebuje standardów infrastruktury pieszej? Jesli tak – jak zabrać się do ich przygotowywania i na jakie kwestie warto zwrócić uwagę najpierw? – o tym będziemy dyskutować w Centrum Obywatelskim
Wstępem do rozmowy będzie inspiracja przykładem Lublina, gdzie takie standardy zostały wypracowane partycypacyjnie.

Zgłoszenia

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. – pomoże nam to lepiej zorganizować spotkanie

Zachęcamy również do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

cz.1 INSPIRACJA
Jak powstawały lubelskie standardy piesze? – proces włączania i łączenia mieszkańców i urzędników.
Marcin Skrzypek z Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie opowie o tym, jak organizowano proces tworzenia lubelskich standardów pieszych, żeby uwzględnić potrzeby wszystkich grup pieszych a także tych, którzy będą wprowadzać zapisy standardów w życie. Jak stworzyć dokument, który nie będzie stojakiem półkowym ale faktycznie będzie służył miastu i pieszym?

Marcin opowie też o Atlasie Sytuacji Pieszych i prezentowanym w nim podejściu Care why – czyli dlaczego warto stwarzać dobrą przestrzeń dla pieszych i jak do tego przekonywać? Zanim zaczniemy odpowiadać na pytanie jak “dopieszać” miasto upewnijmy się, że wszyscy wiedzą po co.

cz.2 PIESI W KRAKOWIE – dyskusja
W ZIKiT powstał Zespół ds. Mobilności Aktywnej, w którego gronie znajdzie się pracownik odpowiedzialny za ruch pieszy. W planach nowego zespołu jest stworzenie krakowskich standardów pieszo-rowerowych. O tym, jak się zabrać do stworzenia takiego dokumentu i czym warto się zająć w pierwszej kolejności porozmawiamy m.in. z Marcinem Wójcikiem – kierownikiem nowego zespołu.

PANELIŚCI:

img_2806-portret-800-szer-1

Marcin Skrzypek

Wspólnie z Martą Kurowską i Janem Kamińskim wymyślił i koordynował projekt „Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej”. Od 1998 pracuje w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. gdzie od 2005 roku koordynuje działania Forum Kultury Przestrzeni i popularyzuje wartości z nią związane, m.in. dotyczące ruchu pieszego i partycypacji społecznej. Współtwórca Porozumienia Rowerowego i Pieszego Lublina, koordynator Roku Jana Gehla w Lublinie, członek Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin i Rady Programowej Polskiego Kongresu Obywatelskiego. Współautor Strategii Rozwoju Lublina 2020 i Strategii Rozwoju Kultury Lublina. Z wykształcenia anglista, magisterium z utopii amerykańskiej. Od 1992 muzyk Orkiestry św. Mikołaja. Żonaty, dwójka dzieci. Codzienny kierowca ale z zamiłowania rowerzysta i pieszy, w tym pieszy turysta.

dsc_9996Marcin Wójcik

Współpracownik Fundacji Otwarty Plan. Obecnie pracuje jako oficer rowerowy i kierownik Zespołu ds. Mobilności Aktywnej w ZIKiT.  Wcześniej bloger, redaktor w onet.pl, następnie przez 5 lat animator kultury przez internet w Małopolskim Instytucie Kultury. Współtwórca daroplanu – darmowego rowerowego planu Krakowa ibikekrakow.com/mapa/ Członek zespołu realizującego Krakowski Dialog Cykliczny, twórca internetowej wersji Kontraktu 100 rozwiązań.

 

Projekt "Centrum Obywatelskie" jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Kraków Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie